Wycieczka Nadbużańskim Szlakiem 10-11.10.2016


Grupa 62 aktywistów reprezentująca Kluby Seniora oraz Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Horodło uczestniczyło w dwudniowej wycieczce w dniach 10-11.10.2016r.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sobiboru -obejrzeliśmy zdemontowany już częściowo pomnik pamięci ofiar obozu , alejkę pamięci oraz z dala Kopiec pamięci ze względu na trwające prace. Następnie pojechaliśmy do Jabłecznej, w której zachwyca prawosławny zespół cerkiewno-klasztorny położony na nadbużańskich łąkach. Dalej nasza trasa wiedzie przez Kodeń, gdzie zwiedzamy rzymskokatolickie Sanktuarium Maryjne ,uczestniczymy we Mszy Św. w intencji pielgrzymów oraz zwiedzamy muzeum i Kalwarię Kodeńską. W strugach deszczu docieramy do serca prawosławia w Polsce - Świętą Górę Grabarkę -gdzie od stuleci podążają prawosławni pielgrzymi z prośbą i modlitwą o pomoc. Zostawiają swoje krzyże, pod którymi kryją się ich osobiste troski, smutki i radości. Przychodzą, aby tu znaleźć ukojenie, radość, pociechę i wzmocnienie. Zakwaterowujemy i posilamy się w Hajnówce, aby nabrać sił na następny dzień.
Po śniadaniu spotykamy się z Panią Niną - naszą przewodniczką , która przekazuje nam wszystkie informacje o Hajnówce i Puszczy Białowieskiej, a nasze oczy są pełne podziwu. Powracamy do Hajnówki – zwiedzamy cerkiew pw. Narodzenia Św. J. Chrzciciela,jemy obiad i wracamy w drogę powrotną. Z Podlasiem żegnamy się na Górze zamkowej w Drohiczynie.